Televisiemaker en historicus Hans Goedkoop heeft de Han Peekel Prijs 2026 gewonnen. De onderscheiding werd dinsdag uitgereikt en gaat gepaard met een bedrag van 1.951 euro, een verwijzing naar 2 oktober 1951: de datum waarop de eerste officiële Nederlandse televisie-uitzending plaatsvond.
De jury prijsde Goedkoop om zijn vakmanschap waarmee hij Nederlands audiovisueel erfgoed opnieuw onder de aandacht brengt. Zijn producties worden gekenmerkt door grondig bronnenonderzoek, een scherpe analyse en oog voor detail. Daarbij weet hij archiefmateriaal op een heldere manier te reconstrueren, van context te voorzien en via verschillende mediavormen te presenteren. Naast Hans Goedkoop waren archivaris René Kroon, gespecialiseerd in analoog audiovisueel erfgoed, en radiomaker Kick van der Veer genomineerd voor de prijs.
Han Peekel Prijs
De Han Peekel Prijs werd dit jaar voor de derde keer uitgereikt. De prijs is mogelijk gemaakt door een nalatenschap van televisiepresentator en -producent Han Peekel aan Beeld & Geluid. Peekel speelde tientallen jaren een belangrijke rol in de Nederlandse televisiewereld, zowel voor als achter de schermen. Als oprichter van Stichting Media Geheugen zette hij zich in voor het behoud van audiovisueel erfgoed.
De jury, die door Han Peekel zelf werd samengesteld, bestaat uit zijn dochters Jojanneke Peekel en Cato-Margo Peekel, Ralph Meulenbroeks, Hein Meijers en Eppo van Nispen tot Sevenaer. Eerdere winnaars van de prijs zijn emeritus hoogleraar Mediacultuur Sonja de Leeuw en Hans van den Berg, beeldresearcher bij Beeld & Geluid, die in 2025 overleed.
Hans Goedkoop
Hans Goedkoop verwierf bekendheid als presentator van het televisieprogramma Andere Tijden, waarin historische gebeurtenissen aan de hand van archiefmateriaal werden belicht. Ook in recente televisieproducties en specials over historische en maatschappelijke onderwerpen speelt het zorgvuldig gebruik van audiovisueel erfgoed een belangrijke rol.
Tijdens het AVA_Net Symposium in 2023 verzorgde Hans Goedkoop samen met historicus en voormalig Andere Tijden-regisseur Gerda Jansen Hendriks een keynote over de rol van archiefbeelden bij het vertellen van de geschiedenis van Nederlands-Indië. Goedkoop vertelde vanuit zijn eigen familiegeschiedenis en zijn betrokkenheid bij de televisieserie Indonesia roept! hoe archiefmateriaal kan bijdragen aan het onderzoeken en vertellen van het koloniale verleden. Jansen Hendriks ging in op op het archiefbeeld zelf. Wat laten de beelden wel en niet zien, welke verhalen worden daardoor zichtbaar en welke blijven buiten beeld? En wat is daarbij de rol van archieven? Je kunt de keynote hieronder terugzien.




