Het Drents Archief is sinds kort eigenaar van een opmerkelijke aanwinst: het Drents Poparchief. De collectie, met cd’s, demotapes, posters, videobanden, krantenartikelen en foto’s, documenteert vijftig jaar muzikale geschiedenis van Drentse artiesten, podia en festivals. De collectie is geschonken door popadviseur en verzamelaar Jan Stam, die met pensioen gaat en zijn archief overdraagt vanuit Stichting Kunst & Cultuur (K&C) in Assen.
Van death metal tot demo’s van Tangarine
Drenthe kent een aantal bands die buiten de provincie, en zelfs in het buitenland, grotere naam maakten dan thuis. Death metalband God Dethroned, opgericht in 1990 en nog altijd actief in binnen- en buitenland, is daar een voorbeeld van. Stam bewaarde hun allereerste democassette.
Ook bevat de collectie de ongecensureerde versie van ‘Ben je geil of wil je een koekje’ van de band Titt’n uit Ruinerwold, video-opnames van de Emmense band UTC (met een zestienjarige Marlen Davers op drums, die later bij SKIK terechtkwam) de eerste demo-cd’s van Tangarine en een cassettebandje met de drie eerste Drentstalige nummers van Daniël Lohues.
Ondervertegenwoordigd verleden
Collectiebeheerder particuliere archieven Ferry Sieders van het Drents Archief is blij met de schenking, zo is te lezen op de website van het Drents Archief. Hij benadrukt dat de Drentse popmuziekgeschiedenis tot dusver weinig plek had in de bestaande collectie, terwijl het Poparchief van Stam honderden opnames van bands en muzikanten omvat.
Het materiaal wordt de komende maanden beschreven en gefaseerd toegankelijk gemaakt via Geheugen van Drenthe. Gezien de omvang van het archief is dit een omvangrijke klus; de verwachting is dat het project in 2027 wordt afgerond.
Stam hoopt dat zijn schenking andere verzamelaars van Drentse muziek stimuleert om ook hun materiaal aan het Drents Archief over te dragen, zodat het beeld van de Drentse popgeschiedenis steeds vollediger wordt. Hij blijft zelf als vrijwilliger betrokken bij het inventariseren van zijn archief en wil daarbij ook andere muzikanten en muziekfans inschakelen.





