
Inloop en registratie
Vanaf 09:30 uur
Opening en welkom
10:00 – 10:15 uur | Theaterzaal 1
Dagvoorzitter Lieuwe Jongsma (Groninger Archieven, dagvoorzitter) en Jan Müller (RPO, voorzitter AVA_Net Domeinraad)
Keynote - Futureproof skills wanneer niemand de future kent
10:15 – 11:00 uur | Theaterzaal 1
AI transformeert archieven, collecties en erfgoedpraktijk sneller dan ooit. Maar welke skills heb je nodig voor een toekomst die niemand kan voorspellen? En wat als de grootste bedreiging voor jouw weerbaarheid niet de technologie is, maar hoe we erover nadenken?
Thomas Desmedt stelt de vragen die niemand hardop stelt en zoekt samen met ons naar wat wél vaststaat. Over leren in onzekerheid. Over wat mensen al tienduizenden jaren doen als de wereld verandert. Over wendbaarheid als kerncompetentie voor de erfgoedprofessional van morgen.
Digitale kwetsbaarheden: loop er niet voor weg!
11:00 – 11:45 uur | Theaterzaal 1
In deze sessie onder leiding van Ernst van Velzen (EYE) nemen we je mee langs de schimmige wereld van cyberattacks. Met een casestudy laten we zien hoe kwetsbaar je als organisatie kunt zijn. Marjolein Steeman (Beeld & Geluid) en Daniel Steinmeier (Koninklijke Bibliotheek) belichten hoe je cyberveiligheid al in het beginproces van archiefcertificering kunt meenemen, zoals bij het CoreTrustSeal-traject. En Gijs Meijer (DEN) introduceert de Cyber Safe Check; een praktisch hulpmiddel dat aantoont dat je ook met kleine stappen al veel kunt bereiken.
Lunchpauze
11:45 - 13:00 uur | Middenplein
Deelsessies blok 1
Deelsessie 1a: De waarde van het AV-archief in onzekere tijden - een Europees perspectief
13:00 - 14:00 uur | Theater 2
Hoe blijf je de waarde van het AV-archief onderstrepen in onzekere tijden? En wat kunnen we leren van de ervaringen van AV-archieven in Europa?
Aan de hand van inspirerende voorbeelden en initiatieven gaan we met elkaar in gesprek over de aanpak van acute dreigingen, interne processen en publieke betrokkenheid. Met als centrale vraag: hoe kom je als AV-archief niet alleen tot meer bewustzijn, maar ook tot actie?
Met bijdragen van Carolyn Birdsall (UvA, in het Engels), Mari Wigham (Huygens Instituut), Rixt Jonkman (Eye) en Bettina Voos (Beeld & Geluid). De moderatie is in handen van Bas Agterberg (Beeld & Geluid).
Deelsessie 1b: Duurzame opslag en dragers
13:00 - 14:00 uur | BenG Lab 1
In deze interactieve sessie onder leiding van Tamara van Zwol (NDE) staan bewustwording, samenwerking en praktische keuzes rond duurzame opslag centraal. De NDE Collegagroep Duurzame Opslag deelt kennis en ervaringen uit de praktijk en zoekt naar gezamenlijke oplossingen. Welke opslagmedia zijn passend als duurzame opslagmethode? En hoe kunnen tools zoals de 'Schadeatlas' helpen bij het veiligstellen van digitale informatieobjecten op dragers?
Tamara gaat in gesprek met twee leden van de collegagroep over hun praktijkervaringen: Jos Flikweert (Beeld & Geluid) vertelt over de DAAN-tenancy en Léon Janssen (De Museumfabriek) laat zien hoe zij de opslag van hun AV-collecties aanpakken.
En wat zijn jouw ervaringen, uitdagingen en tips? Wat kunnen we als netwerk van elkaar leren en oppakken?
Deelsessie 1c: Authenticiteit van AV-erfgoed
13:00 - 14:00 uur | BenG Lab 2
Erfgoed is de nalatenschap van vorige generaties die we willen bewaren voor de toekomst. Maar hoewel de objecten en tradities zelf authentiek zijn, is de betekenis die we eraan geven dat nooit volledig: interpretatie is altijd gekleurd door tijd, context en perspectief. Hoe houden we onze collecties dan authentiek in tijden van polarisatie en desinformatie?
Elisabeth Wiessner (NDE) en René Duursma (Groninger Archieven) gaan in deze interactieve sessie samen met jullie op zoek naar antwoorden, aan de hand van drie discussiepunten: desinformatie en erfgoed als wapen, de grenzen van meerstemmigheid, en AI en de erosie van authenticiteit.
Met bijdragen door Maarten Brinkerink (Media Campus NL), Julia Conemans (Beeld & Geluid) en Jeroen Rodenberg en Pieter Wagenaar (beiden Vrije Universiteit)
14:00 - 14:15 uur | Wissel
Deelsessies blok 2
Deelsessie 2a: Apparatuur en kennis - archiefdiensten
14:15 - 15:15 uur | Theaterzaal 2
Arnoud Goos (Beeld & Geluid) belicht onze afhankelijk van apparatuur. Centraal staat de overname door Beeld & Geluid van 1.500 stuks legacy-videoapparatuur, om magnetische video's te kunnen blijven digitaliseren. Hoe kunnen wij als netwerk hiervan profiteren?
Deelsessie 2b: Weerbaar tegen Big Tech
14:15 - 15:15 uur | BenG Lab 1
Hoe maken we ons los uit de greep van Big Tech? Deze vraag speelt al jaren, maar is door de machtsverschuivingen in de wereld actueler dan ooit.
In deze workshop onder leiding van Jantien Borsboom en Pepijn Lemmens (Public Spaces) verkennen we de mogelijkheden om onze digitale onafhankelijkheid te hernemen en onze publieke waarden te borgen.
Deelsessie 2c: Weerbaar tegen vergetelheid
14:15 - 15:15 uur | BenG Lab 2
Hoe maken we ons AV-erfgoed weerbaar tegen de vergetelheid? In deze sessie verkennen we de kracht van creatief hergebruik om materiaal weer onder de aandacht te brengen en nieuwe verhalen te vertellen.
Met o.a.: René Duursma (Groninger Archieven) en filmmaker Sabine Groenewegen.
Pauze
15:15 – 15:45 uur | Middenplein
Weerbaar, en nu?
15:45 – 16:00 uur | Theaterzaal 1
In deze wrap-up blikken we onder leiding van dagvoorzitter Lieuwe Jongsma terug op de dag. Tot welke inzichten zijn we gekomen en hoe gaan we verder?
Muziek als spiegel van onzekere tijden
16:00 - 16:25 uur | Theaterzaal 1
Hoe werken spannende en onzekere tijden door in ons muzikale erfgoed? Muziekjournalist en presentator Leo Blokhuis neemt je mee op een reis door de tijd en laat horen hoe de echo van het verleden doorklinkt in de muziek nu.
Borrel
16:30 – 18:00 uur | Binnenterras

























